Bosnien: Minnen, historia och nutid
Schedule
Thu Sep 18 2025 at 05:30 pm to 08:00 pm
UTC+02:00Location
Kung Oscars väg 11, SE-211 33 Malmö, Sverige | Malmö, SN
Advertisement
I år är det 30 år sedan folkmordet i Srebrenica, och 30 år sedan kriget i Bosnien tog slut. Hur minns vi Bosnien, och hur kan vi närma oss svåra och traumatiska händelser, erfarenheter och historier? Höstens första historieverkstad handlar om historia, tystnader och minnen i då- och nutid.Plats: Röda rummet (entréplan) på Malmö stadsbibliotek
I samtalet deltar journalisten Kenan Habul samt läraren Livia Malmborg Nygaard.
Kenan: ”Det är 30 år sedan kriget i Bosnien tog slut. Men Bosnienfreden hamnar i skymundan av det som många kallar folkmord i Gaza. Ända sedan jag var barn har jag levt med föreställningen om att ’kriget på Balkan’ berodde på för mycket historia och att vi som bor där var oförmögna till kompromisser. När jag blev tonåring började jag läsa om nazismen. Om förklaringen till krigen på Balkan är att människorna där är ociviliserade, vad fick då en av de mest högstående nationerna att utföra industriellt massmord? Hur formas våra verklighetsbilder och av vem? Det är några av frågorna jag kommer försöka besvara.”
Livia: ”Jag arbetar som utvecklingssekreterare med särskilt fokus på utbildning för att motverka antimuslimsk rasism och islamofobi för Malmö stad. I detta föredrag kommer jag presentera mina utbildningspaket som inkluderar hågkomstresor till Bosnien, med särskilt fokus på folkmordet i Srebrenica. Under föredraget får ni ta del av mina erfarenheter från resorna, vad deltagarna får se, vilka berättelser de möter och hur dessa väcker starka känslor och viktiga reflektioner. Jag kommer också berätta hur man kan arbeta vidare efter genomförd resa, både individuellt och i grupp, för att omsätta lärdomarna i praktiskt arbete mot rasism och för fredsbyggande.”
Dela med dig av dina tankar, och lyssna på andras. Historieverkstad Malmö bjuder på kvällsfika.
Historieverkstad Malmö organiseras av forskare vid Malmö universitet, från Institutionen för samhälle, kultur och identitet, samt Institutet för studier i Malmös historia (IMH) i samarbete med Malmö stadsbibliotek. MaU-forskarna arbetar med att skapa dialoger kring historiska teman mellan och med Malmös invånare, samt att göra akademisk kunskap mer tillgänglig.
Historieverkstad Malmö vill undersöka dåtid och nutid för att tillsammans skapa en brokig och ibland bråkig gemensam historia.
Advertisement
Where is it happening?
Kung Oscars väg 11, SE-211 33 Malmö, Sverige, Kung Oscars väg 11, SE-211 33 Malmö, Sverige, Malmö, SwedenEvent Location & Nearby Stays: