Biuro Odbudowy Ukrainy | Petro Vladimirov

Schedule

Sun Jul 02 2023 at 09:00 am to 07:00 pm

Location

Muzeum Warszawy | Warsaw, MZ

Advertisement
? Biuro Odbudowy Ukrainy ?
Projekt architekta i artysty Petra Vladimirova ?
Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Petro Vladimirov zaprosił do rozmów ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawa i ochrony zabytków. Efektem ich współpracy jest „Biuro Odbudowy Ukrainy” w Gabinecie Zmiennym Muzeum Warszawy.
⚒ Odbudowa Ukrainy już się rozpoczęła. Choć trwa wojna, widać działalność ochotników, którzy sprzątają miasta i naprawiają zniszczone domy. W tle odbywa się mniej widoczna praca instytucji – tworzenie ram organizacyjnych i prawnych odbudowy kraju.
⚒ „Biuro Odbudowy Ukrainy” pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w odbudowę Ukrainy. Daje to możliwość zmiany państwa – stworzenia nowych instytucji, porzucenia dotychczasowych przepisów, szybkiego wdrożenia reform. Na pytanie, jaka ma być Ukraina po wojnie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
⚒ Projekt skupia się na pięciu obszarach: polityce mieszkaniowej, budownictwie, ochronie zabytków, prawie i administracji. Opowiadają o nich ukraińscy specjaliści – urbaniści, polityczka, deweloper, badacze miejscy oraz aktywiści zaangażowanymi w ochronę zabytków. Projekt pokazuje, jak te dziedziny rozwijały się do 24 lutego 2022 roku i jaki kontekst tworzą dla przyszłej odbudowy.
⚒ Tytuł odnosi się do Biura Odbudowy Stolicy, które odpowiadało za odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Instytucja przywołana jest na płaszczyźnie emocjonalnej. Część pytań, przed którymi stoi dziś Ukraina, jest zbliżona do tych, na które musieli odpowiedzieć warszawiacy prawie 80 lat temu. Są jednak także istotne różnice, które zostaną poruszone w programie wydarzeń.
Wystawę stworzyli:
● Petro Vladimirov – kurator projektu. Ukraiński architekt i multidyscyplinarny artysta. Lider projektów w biurze Direction. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów inżynierskich odbywał wymianę studencką w School of Arts and Communication na Uniwersytecie w Malmö. Pracował w Ukrainie i w Danii w biurze Henning Larsen. Uczestniczył w projektach artystycznych oraz badawczych w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Danii. Wspólnie z Zofią Jaworowską i Fundacją Brda prowadzi projekt OKNO. Nominowany do tegorocznej edycji nagrody PinchukArtCentre dla ukraińskich artystów poniżej 35. roku życia.
● Tomasz Świetlik – aranżacja. Architekt, badacz architektury oraz ekonomista. Twórca m.in. nominowanej do nagrody Miesa van der Rohego Sceny w ukraińskim Dnieprze, projektu badawczego Architektura VII Dnia czy Wyspy Cienia – instalacji w ramach konkursu FUTUWAWA 2021. Projektant wystaw, m.in. Niech płyną! Inne rzeki Warszawy w Muzeum Woli.
● Uliana Bychenkova – projekty graficzne. Ukraińska artystka, projektantka, kuratorka i badaczka. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się dwujęzyczna publikacja Znak / ЗНАК. Bychenkova – jako członkini kolektywu U,N,A – jest jej współautorką.
● Eksperci, ekspertki i organizacje zaangażowane w tworzenie treści: Oleksandr Anisimov – urbanista, współtwórca inicjatywy badawczej mającej na celu badanie i promowanie zmian w polityce mieszkaniowej; Hanna Bondar – ukraińska architektka i polityczka, deputowana Ukrainy IX kadencji; Ihor Raikov – założyciel firmy deweloperskiej Spilnota, Yegor Vlasenko – urbanista, pracuje w dziedzinie gospodarki miejskiej, członek koalicji ekspertów planowania urbanistycznego i regionalnego Ro3kvit; Renovation Map – organizacja publiczna, która działa na rzecz zachowania historycznych budynków i dziedzictwa miejskiego.
Integralną częścią wystawy będą wydarzenia – spotkania, rozmowy i debaty. Poszerzą kwestie poruszane na wystawie, jak pojęcie domu w czasie wojny czy materialność odbudowy. Od stycznia do kwietnia prowadzone będą online, zaś w maju zaplanowana jest debata na żywo. Wydarzenia odbędą się z udziałem gości ukraińskich, będą tłumaczone symultanicznie.
Projekt został sfinansowany przez Fundusz Stabilizacyjny – inicjatywę wspierającą organizacje kulturalne i edukacyjne w Ukrainie, w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej dotknięte skutkami wojny w Ukrainie.
Advertisement

Where is it happening?

Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28,Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Muzeum Warszawy

Host or Publisher Muzeum Warszawy

It's more fun with friends. Share with friends