Biografie op de bühne met Alies Pegtel en Agnes van Steen
Schedule
Mon, 09 Mar, 2026 at 08:00 pm
UTC+01:00Location
Torpedo Theater | Amsterdam, NH
Advertisement
Op 9 maart zijn Alies Pegtel en Agnes van Steen te gast in Biografie op de bühne, het maandelijkse praatprogramma van Biografieportaal in het Torpedo Theater. Alies Pegtel komt praten over haar biografie van Marie, gravin van Bylandt. En Agnes van Steen over haar dubbelbiografie in wording van Lizzy van Dorp en Welmoet Dyserinck.Marie, gravin van Bylandt – stichtster en naamgeefster van de Van Bylandtstichting – leidde een boeiend en geëmancipeerd leven. Ze beheerde het landgoed Oostduin en het vermogen dat ze op haar 28ste van haar ouders erfde als geen ander, en groeide daarmee uit tot een van de rijkste vrouwen van Nederland.
In 1918 leerde ze Elisabeth des Tombe kennen, met wie ze haar activisme binnen de dierenbescherming deelde en die bij haar introk op Oostduin. De relatie tussen de twee vrouwen is in nevelen gehuld. Marie was, getuige haar zakagenda, zeer onder de indruk van haar nieuwe vriendin, op het verliefde af. In ieder geval onttrok ze zich met verve aan de huwelijkse stoelendans die binnen adellijke kringen placht plaats te vinden. Ze bleef haar hele leven vrijgezel.
Alies Pegtel schreef een biografie van deze eigenzinnige dame en biedt daarmee een bijzondere inkijk in het reilen en zeilen van de Nederlandse adel in de twintigste eeuw en de unieke positie van vrouwen daarin. Petra Teunissen gaat met haar in gesprek.
Lizzy van Dorp (1872-1945) en Esther Welmoet Dyserinck (1876-1956) zijn niet de meest bekende namen in de vrouwenbeweging van de eerste feministische golf in Nederland. Veelal denken we dan aan Wilhelmina Drucker of Aletta Jacobs. Toch speelden beide vrouwen een prominente rol in de emancipatiestrijd. “De vrouw wordt geëxploiteerd – aan de vrouw de taak zich daar krachtig tegen te verzetten,” was het parool van Dyserinck. In 1907 richtten Van Dorp en Dyserinck de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht op. Dit na een intern conflict met de reeds bestaande Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, die werd geleid door Aletta Jacobs. Agnes van Steen werkt aan een dubbelbiografie van deze fascinerende vrouwen, die uiteindelijk tegenover elkaar kwamen te staan in hun strijd voor de gelijkberechtiging van man en vrouw. Eric Palmen is de interviewer van dienst.
9 maart om 20.00 in het Torpedo Theater, St. Pieterpoortsteeg 33, 1012 HM Amsterdam
Advertisement
Where is it happening?
Torpedo Theater, Sint Pieterspoortsteeg 33,Amsterdam, NetherlandsEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















