Benshi - Macierzyństwo - Left-Handed Girl. To była ręka… diabła!

Schedule

Thu, 21 May, 2026 at 06:00 pm

UTC+02:00

Location

Centrum Kultury w Lublinie | Lublin, LU

Advertisement
Left-Handed Girl. To była ręka… diabła!, reż. Shih-Ching Tsou, Tajwan, Francja, USA, Wielka Brytania, 2025
czas trwania: 1 godz. 48 min.
Bilety: https://ck-lublin.bilety24.pl/wydarzenie/?id=153744
Hit tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty, oficjalny kandydat Tajwanu do Oscara i nowy tytuł ze znakiem jakości Seana Bakera. Oto „Left-Handed Girl. To była ręka… diabła!”
Pulsujące nocnym życiem Tajpej. Trzy kobiety przeprowadzają się do stolicy Tajwanu, aby otworzyć nowy rozdział w życiu: niemająca szczęścia do miłości ani pieniędzy Shu-Fen oraz jej córki – nastoletnia i zadziorna I-Ann oraz diabelnie urocza, kilkuletnia I-Jing. Podczas gdy samotna mama rozkręca na nocnym targu własny stragan z kluskami, I-Ann zamiast studiować dorabia jako dealerka betelu – lokalnego odpowiednika naszych snusów, a I-Jing na własną rękę (dosłownie i w przenośni…) eksploruje zakamarki kuszącego neonami marketu.
W mieście wielkich szans i nie mniejszych rozczarowań tajwańsko-amerykańska reżyserka bierze pod lupę kobiece więzi rodzinne, w których nie brakuje pęknięć, ale też czułości. W efekcie powstał tryskający energią komediodramat o tym, że rodziny się nie wybiera, ale gdybyśmy mogli, to zaprosilibyśmy do niej… surykatkę. I o co chodzi z tą lewą ręką?
Reżyserką i współautorką scenariusza jest Shih-Ching Tsou, dla której to wprawdzie pierwszy tytuł jako samodzielnej reżyserki, ale Tsou zadebiutowała już ponad 20 lat temu – i to u boku samego Seana Bakera, z którym od lat przyjaźni się w życiu i na planie zdjęciowym. Wspólnie wyreżyserowali drugi pełny metraż Bakera – „Take Out”, a Tsou była także producentką jego innych filmów: „Starlet” („Gwiazdeczka”), „Tangerine” („Mandarynki”), „The Florida Project” i „Red Rocket”. Sean Baker jest również współautorem scenariusza do „Left-Handed Girl” oraz producentem wiodącym filmu. Jego charakterystyczne spojrzenie na rzeczywistość i sposób opowiadania historii są w tym projekcie wyraźnie obecne – Baker odpowiada tu także w całości za montaż!
Film jest oficjalnym tajwańskim kandydatem do Oscara, a jego światowa premiera odbyła się na Festiwalu w Cannes i dziś z powodzeniem kontynuuje festiwalową trasę zdobywając nagrody. Krytycy chwalą świadomą, dopracowaną reżyserię, dynamikę dialogów, sposób przedstawienia relacji rodzinnych i świata z perspektywy dziecka – w słodko-gorzki, a momentami tragikomiczny sposób – porównując pod tym kątem „Left-Handed Girl” do „The Florida Project”.
O cyklu:
Zapraszamy na wyjątkowy cykl poświęcony macierzyństwu – widzianemu z różnych perspektyw, w odmiennych tonacjach i estetykach. Cztery reżyserki współczesnego kina przyglądają się relacji matki z dzieckiem, ale też samej kobiecie – jej tożsamości, pragnieniom i napięciom wpisanym w doświadczenie bycia matką. Jako pierwsze zaprezentujemy „Zgiń, kochanie” w reżyserii Lynne Ramsay. To współczesny, intensywny psychologicznie portret kobiety, w którym macierzyństwo ukazane jest jako doświadczenie skrajne – pełne miłości, ale też niepokoju i utraty kontroli. „Wpatrując się w słońce” Maschy Schilinski to nastrojowa współczesna opowieść o macierzyństwie jako przestrzeni ciszy, refleksji i emocjonalnego oddalenia. Reżyserka z dużą subtelnością bada kruchość więzi i wewnętrzne światy bohaterek skąpane w pokoleniowej traumie. „Left-Handed Girl” w reżyserii Shih-Ching Tsou to dynamiczna, pełna energii opowieść o dorastaniu, w której macierzyństwo ukazane jest jako proces nieustannego negocjowania relacji i granic, z wyraźnymi inspiracjami kinem Seana Bakera. Z kolei „Kopnęłabym cię, gdybym mogła” Mary Bronstein to współczesne kino niezależne, które z bezkompromisową szczerością przygląda się macierzyństwu w jego najbardziej surowej, pozbawionej idealizacji formie – jako doświadczeniu ambiwalentnemu i pełnemu sprzeczności. Cztery filmy, cztery perspektywy i cztery niezwykłe artystki. To cykl, który pozwala spojrzeć na macierzyństwo w całej jego złożoności i intensywności – bez uproszczeń i bez zbędnych upiększeń, oczami kobiet, które nie boją się opowiadać własnych historii.
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:
w dni powszednie w godz. 12:00-18:00 i na godzinę przed wydarzeniem biletowanym;
w sobotę i niedzielę w godz. 14:00-18:00 i na godzinę przed wydarzeniem biletowanym.
Zachęcamy także do zakupu biletów online na: cklublin.bilety24.pl
Kontakt z kasą CK
tel. 81 466 61 40 oraz 728 474 209
[email protected]
Advertisement

Where is it happening?

Centrum Kultury w Lublinie, ulica Peowiaków 12, 20-007 Lublin, Polska, Lublin, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Icon
Know what’s Happening Next — before everyone else does.
Benshi

Host or Publisher Benshi

Ask AI if this event suits you:

Discover More Events in Lublin

Pogadajmy o ksi\u0105\u017ckach w Mi\u0119dzy S\u0142owami| Mazur| D\u0142u\u017cewska| Nowak
Wed, 20 May at 07:00 pm Pogadajmy o książkach w Między Słowami| Mazur| Dłużewska| Nowak

Rybna 4/5, 20-114 Lublin, Poland

ART LITERARY-ART
People Management for Leaders\u00ae 1 Day Interactive Training in Lublin
Thu, 21 May at 09:00 am People Management for Leaders® 1 Day Interactive Training in Lublin

Regus - Lublin, Zana

WORKSHOPS ENTERTAINMENT
I Lokalne Seminarium Prawa Lotniczego | ELSA Lublin
Thu, 21 May at 04:00 pm I Lokalne Seminarium Prawa Lotniczego | ELSA Lublin

Wydział Prawa i Administracji UMCS

BUSINESS
Lublin: Kabaret Paranienormalni - w nowym programie \u201eOstre Ci\u0119cie\u201d
Thu, 21 May at 06:30 pm Lublin: Kabaret Paranienormalni - w nowym programie „Ostre Cięcie”

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

IV Studencka Konferencja Kosmetyczna
Fri, 22 May at 09:00 am IV Studencka Konferencja Kosmetyczna

Wydział Chemii UMCS

BUSINESS CONFERENCES
IV Festiwal Piosenki Religijnej
Fri, 22 May at 10:00 am IV Festiwal Piosenki Religijnej

ul. Warszawska 11, 08-500 Ryki, Poland

CONCERTS
ZEMSTA NIETOPERZA
Fri, 22 May at 06:00 pm ZEMSTA NIETOPERZA

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, 20-029 Lublin, Poland

ART LITERARY-ART
M\u0142ode matki || Kino CK [PREMIERA]
Fri, 22 May at 06:00 pm Młode matki || Kino CK [PREMIERA]

Centrum Kultury w Lublinie

ENTERTAINMENT
Spotkania z Piotrem Duma\u0142\u0105 \u2013 go\u015bciem specjalnym Miasta Poezji
Thu, 14 May at 06:00 pm Spotkania z Piotrem Dumałą – gościem specjalnym Miasta Poezji

Brama Grodzka (Grodzka Gate)

ART LITERARY-ART
Benshi - Macierzy\u0144stwo - Wpatruj\u0105c si\u0119 w s\u0142o\u0144ce
Thu, 14 May at 06:00 pm Benshi - Macierzyństwo - Wpatrując się w słońce

Centrum Kultury w Lublinie

ENTERTAINMENT
Lubelska Liga \u017beglarska 2026
Fri, 15 May at 09:00 am Lubelska Liga Żeglarska 2026

Krężnicka 6, Lublin, Poland

Lublinalia 2026
Fri, 15 May at 03:00 pm Lublinalia 2026

Bernardyńska 15, Lublin

Weekend z 23. MDAG: "Nied\u017awiedzica" || Kino CK
Fri, 15 May at 08:00 pm Weekend z 23. MDAG: "Niedźwiedzica" || Kino CK

Centrum Kultury w Lublinie

ENTERTAINMENT
Og\u00f3lnopolski Turniej Ta\u0144ca "Taniec Bez Granic" o puchar w\u00f3jta gminy K\u0105kolewnica
Sat, 16 May at 09:00 am Ogólnopolski Turniej Tańca "Taniec Bez Granic" o puchar wójta gminy Kąkolewnica

Kąkolewnica, 21-302 Kąkolewnica, Polska

MUSIC ENTERTAINMENT
Food & Chill Festival  w Lublinie#JemyNaArenie
Sat, 16 May at 12:00 pm Food & Chill Festival w Lublinie#JemyNaArenie

Motor Lublin Arena

FOOD-TRUCK-FESTIVALS FESTIVALS
Dawaj do Janowca - dwa ko\u0142a, dwa kije"
Sun, 17 May at 10:00 am Dawaj do Janowca - dwa koła, dwa kije"

Janowiec

HISTORYCZNA MAJ\u00d3WKA W ZAWIEPRZYCACH
Sun, 17 May at 01:00 pm HISTORYCZNA MAJÓWKA W ZAWIEPRZYCACH

Zespół pałacowo-parkowy Zawieprzyce

RUNMAGEDDON LITE \u2013 RADZY\u0143 PODLASKI | 17.05.2026
Sun, 17 May at 01:00 pm RUNMAGEDDON LITE – RADZYŃ PODLASKI | 17.05.2026

ulica Jana Pawła II 2, 21-300 Radzyń Podlaski, Polska

SPORTS KIDS
"Kierunek ma\u0142\u017ce\u0144stwo" - Marsz dla \u017bycia i Rodziny w Lublinie
Sun, 17 May at 03:00 pm "Kierunek małżeństwo" - Marsz dla Życia i Rodziny w Lublinie

Archikatedra Lubelska - pw św Jana Chrzciciela i św Jana Ewangelisty

Slow West | Miasto Movie
Wed, 20 May at 07:00 pm Slow West | Miasto Movie

ulica Grodzka 5A, 20-125 Lublin, Polska

ENTERTAINMENT MUSIC

What's Happening Next in Lublin?

Discover Lublin Events