Antropocień – krajobraz po człowieku | oprowadzanie Andrzeja Marca
Schedule
Thu, 10 Apr, 2025 at 06:00 pm
UTC+02:00Location
Księcia Witolda 66, 50-203 Wroclaw, Poland | Wroclaw, DS
Advertisement
Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie filozoficznego cyklu „Uzmysłowienie”, które towarzyszy wystawie „Kiedy coś jest tam, gdzie nie powinno być niczego” Irminy Rusickiej i Kaspra Lecnima! 10 kwietnia filozof i krytyk filmowy, Andrzej Marzec, zabierze nas na wyprawę w krainę dziwności, w której swojskie pojęcia klasycznej humanistyki pozostawimy za drzwiami, gdyż okażą się całkowicie bezużyteczne, znoszone i nieprzystające do rzeczywistości. Wprowadzenie do spotkania poprowadzi Agnieszka Bandura – filozofka i kuratorka cyklu.
✢✢
Antropocień – krajobraz po człowieku | oprowadzanie Andrzeja Marca po wystawie „Kiedy coś jest tam, gdzie nie powinno być niczego”
➛ 10 kwietnia (czwartek), godzina 18:00
➛ 66P (PIEKARNIA Żywa Kultura), Księcia Witolda 66, Wrocław
➛ wstęp wolny
➛ więcej o wystawie: https://66p.pl/kiedy-cos-jest-tam-gdzie-nie-powinno-byc-niczego-irmina-rusicka-kasper-lecnim
➛ więcej o cyklu „Uzmysłowienie”: https://66p.pl/uzmyslowienie-cwiczenia-z-myslenia-wyobrazni-i-percepcji
✢✢
Gdy dobrze znana nam codzienna rzeczywistość staje się nieoczekiwanie dziwna (uniezależnia się od kategorii, którymi do tej pory ją opisywaliśmy), wówczas odczuwamy najmocniej jej niewygodną, zbyt intensywną, czasami wręcz wstrętną obecność. Ten trudny i zarazem twórczy moment odsunięcia się rzeczywistości (świata bez nas) od ludzkich oczekiwań (świata dla nas) okazuje się nie tylko inspiracją dla prac Irminy Rusickiej i Kaspera Lecnima, lecz również paliwem dla realizmu spekulatywnego – nurtu filozoficznego, który umożliwił powrót niebezpiecznej, przez wieki wypieranej, Kantowskiej kategorii „rzeczy samej w sobie” (puszki Pandory klasycznej filozofii).
Oprowadzanie będzie okazją do zapoznania się z narzędziami filozofii spekulatywnej oraz do wykorzystania ich we wspólnym działaniu. Odróżnimy kategorię dziwności (dziwaczności) i niesamowitości, opowiemy o tym, dlaczego realistyczne myślenie musi być dziwne, wykorzystamy narzędzia ontologii zwróconej ku przedmiotom (Graham Harman), posłużymy się koncepcjami mrocznej ekologii (Timothy Morton) oraz antropocienia.
Spotkanie jest pierwszym wydarzeniem w ramach całorocznego cyklu filozoficznego „Uzmysłowienie”, które będzie towarzyszyło wystawom w 66P. Wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy przyglądać się sztuce współczesnej, jej krytycznemu i twórczemu potencjałowi.
✢✢
Więcej o prowadzących:
Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, wykładowca Uniwestytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, humanistyki środowiskowej, mrocznej ekologii oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek "Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności" (2015) oraz "Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata" (2021), a także współredaktor książki "Derrida and Film Studies" (2025).
Agnieszka Bandura – wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (wcześniej adiunkt w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskała stopień doktora filozofii). Jej prace naukowe koncentrują się na sztuce, estetyce, a także na szeroko pojętej filozofii obrazu i doświadczenia. Jest autorką książki "Aisthesis. Zmysłowość i racjonalność w estetyce tradycyjnej i współczesnej" (2013), która dotyka zagadnień związanych z percepcją estetyczną oraz wielu artykułów poświęconych sztuce współczesnej i problematyce estetyczno-filozoficznej.
Advertisement
Where is it happening?
Księcia Witolda 66, 50-203 Wroclaw, Poland, ulica Księcia Witolda 66, 50-203 Wrocław, Polska,Wroclaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: