"WJO La Boheme": PIOTR SELIM - "Uważnie"

Schedule

Sun May 29 2022 at 06:00 pm

Location

La Boheme | Warsaw, MZ

Advertisement
"WJO" - WERNISAŻ JEDNEGO OBRAZU. Gość specjalny: PIOTR SELIM - "Uważnie"
Na solowe płyty Piotra Selima warto czekać. Nawet, gdy to czekanie jest długie. Pierwszy krążek artysty został wydany w 2012 roku, a więc mija dokładnie 10 lat od ukazania się na rynku muzycznym CD "W rytmie bolera". Wydawnictwo to, przyjęte niezwykle ciepło przez odbiorców piosenki literackiej, doczekało się w międzyczasie kilku wznowień.
Druga solowa płyta Piotra Selima została opublikowana w tym roku. Nosi wiele mówiący tytuł "Piotr Selim - Uważnie". Utwory tu zamieszczone prowadzą słuchaczy ścieżką artysty o dojrzałej osobowości, człowieka który doskonale zdaje sobie sprawę z wartości jaką niesie ze sobą przywiązywanie szczególnej uwagi do tego co w życiu jest najważniejsze. Słowa piosenek wiodą w kierunku piękna, prawdy i miłości. W szerokim wymiarze tych pojęć. Dotykają relacji. Erotyką zachwyca przepiękny duet "Na cztery ręce", do głębokiej refleksji prowokuje "Uważnie śnij" albo "Co z nami" - oba utwory typowo bardowskie, poruszające problematykę społeczną, jakże dziś aktualne. "Kropla" - muzycznie najmocniejsza w brzmieniu pieśń z równie mocnym przesłaniem - Idź w swojej twarzy stroju, raz na śmierć, raz na życie; z małą kroplą spokoju zanurzoną w zachwycie. Autorzy to przede wszystkim Hanna Lewandowska oraz Grażyna Lutosławska (Bosy) i ks. Jan Twardowski (Powiedzcie to dalej). W warstwie muzycznej odkryjemy tak charakterystyczne dla Piotra Selima umiłowanie dla jego naturalnego źródła czyli muzyki klasycznej, ale jednocześnie zaskoczą nas utwory o charakterze jazzującym czy wręcz rockowym. Płyta jest bowiem zróżnicowana stylistycznie i instrumentalnie. Piosenki z samym fortepianem, na trio jazzowe, kwartet, aż po rozbudowane aranżacje na szeroki skład instrumentów.
Wydawnictwo zawiera 14 piosenek i jeden utwór instrumentalny. "Wolności smak" to podsumowanie wszystkiego o czym artysta dziś, na tym etapie swojej drogi artystycznej, chce nam opowiedzieć. Kompozycja niezwykle plastyczna, wręcz ilustracyjna, przepięknie wykonane trio fortepianowe. Ta i wszystkie pozostałe kompozycje na płycie są dziełem Piotra Selima. Osobną wartością krążka jest udział osób uczestniczących w nagraniach. Poza Piotrem Selimem (fortepian, instrumenty klawiszowe, wokal), po jednej piosence wykonują cudownie utalentowane interpretatorki - Kaja Mianowana i Magda Celińska (także chórki). Sekcja rytmiczna (perkusja, gitara basowa i kontrabas) to instrumentaliści z najlepszych w kraju - Cezary Konrad i Paweł Pańta (m.in. Włodek Pawlik Trio). Na gitarach zagrał, robiący błyskawiczną karierę na rynku muzycznym Piotr Bogutyn, na saksofonie niezwykle muzykalny, absolutnie świeży w brzmieniu instrumentu, znany z zespołu Tatvamasi - Tomasz Piątek, na skrzypcach para znakomitych filharmoników - Luiza Drzazga i Dariusz Drzazga. Partię akordeonu brawurowo wykonał Rafał Grząka. Realizacja nagrań to przede wszystkim Adam Drath (Bracia Studio Adam Drath), zaś zgranie i mastering - Jacek Gładkowski. W każdym kolejnym odsłuchaniu tej płyty słuchacz odkrywa nowy sens, nową paletę brzmień. Zachwyca kolor dźwięku. Dotyka głębia przesłania. Dziś na polskim rynku muzycznym jest to zjawisko absolutnie unikalne. Płytę "Piotr Selim - Uważnie" warto mieć i warto ją smakować.
Hanna Lewandowska - Autorka małych form literackich, wierszy i tekstów piosenek, a także scenariuszy wielu wydarzeń artystycznych i libretta w kantacie Z ziemi wiernej oraz oratorium (Po)mosty. Od lat współpracuje z Piotrem Selimem - pianistą, kompozytorem, wokalistą i producentem muzycznym. Piosenki tej autorsko-kompozytorskiej spółki wielokrotnie były nagradzane w różnego rodzaju konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima oraz Jolanty Sip znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Solowa płyta Piotra Selima W rytmie bolera zawiera 14, a CD Uważnie 12 piosenek do słów Autorki. Jej utwory publikowały: kwartalnik literacki "Akcent" oraz wydawnictwa: Dalmafon, Gaudium, Polihymnia. W 2021 roku ukazał się tom poetycki "Stacyjki" - pierwsza tego rodzaju publikacja poetycka Autorki.
Piotr Selim - kompozytor, wokalista, aranżer, producent muzyczny, pianista ze stopniem doktora sztuki, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkudziesięciu chórów, jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Brał udział na nagraniach ponad 50 płyt. Od 23 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 13 płyt CD i DVD. Jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do koncertu-spektaklu "Wieczorem", w którym zaśpiewał wiersz J. Czechowicza "Elegia uśpienia". Jest także autorem muzyki do spektaklu teatralnego "Machia" według scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego. Piotr Selim to laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2014 rok. Kompozytor muzyki do bajek i słuchowisk radiowych Grażyny Lutosławskiej. Od 30 lat komponuje i wykonuje muzykę przede wszystkim do tekstów poetki piosenki Hanny Lewandowskiej.
Ze spraw organizacyjnych:
La Boheme to kameralne, przyjazne sztuce, miejsce. Na wydarzenia nie sprzedaje biletów, jest za to możliwość wsparcia artystów datkiem "do kapelusza" (sugerowane min 40 pln). Zatem warto mieć ze sobą gotówkę.
W La Boheme za napoje również zapłacisz tylko gotówką
Pozdrawiamy i Zapraszamy Serdecznie.
Bądźcie Mecenasami Sztuki!
Advertisement

Where is it happening?

La Boheme, Mysłowicka 1 (wejście od Bohomolca) NAPRZECIWKO (!!!) numeru 17,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

La Boheme

Host or Publisher La Boheme

It's more fun with friends. Share with friends