"Wilno i wilnianie na rysunkach Czesława Moniuszki" - wykład p. Viktara Korbuta
Schedule
Wed, 08 Oct, 2025 at 05:30 pm
UTC+02:00Location
Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warsaw, Poland | Warsaw, MZ
Advertisement
Już niedługo wraz z nowym rokiem akademickim startujemy z naszymi wykładami! 📖Na początek Klub Badaczy Ziem Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej zaprasza na spotkanie, w ramach którego p. Viktar Korbut wygłosi referat nt. "Wilno i wilnianie na rysunkach Czesława Moniuszki"! 🌿
Prelegent dr Viktar Korbut, autor albumu Białoruś, Litwa, Polska czasów Stanisława Moniuszki w rysunkach jego ojca Czesława Moniuszki przedstawia historię badań oraz publikacji rysunków XIX-wiecznego artysty i poety Czesława Moniuszki, ojca kompozytora Stanisława Moniuszki, przechowywanych w Bibliotece, Muzeum i Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Wiele z tych prac wiąże się z osobą Stanisława Moniuszki i jego życiem w Wilnie.
Rysunki Czesława Moniuszki o tematyce wileńskiej można podzielić na kilka grup: 1) widoki miasta i jego okolic (33); 2) portrety mieszkańców Wilna (20); 3) rysunki przedstawiające dzieła sztuki (3). Większość datowanych prac powstała w okresie czerwiec–sierpień 1843 roku. 📖
👉 Na podstawie publikacji Władysława Fabry’ego z 1938 roku, w której opisano 17 rysunków, można przypuszczać, że przed II wojną światową istniało około stu rysunków Cz. Moniuszki o tematyce wileńskiej.
Wykład odbędzie się:
📆 8 października
🕠 godz. 17.30
🏛 w siedzibie Stowarzyszenia (Warszawa, Rynek Starego Miasta 27)
WSTĘP WOLNY!!
Wykład będzie transmitowany na żywo FB Stowarzyszenia
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału!
Advertisement
Where is it happening?
Rynek Starego Miasta 27, 00-272 Warsaw, Poland, rynek Starego Miasta 27, 00-272 Śródmieście, Polska, Warsaw, PolandEvent Location & Nearby Stays: