"Mein Gott, jak pięknie". Spotkanie z Filipem Springerem w Warszawie.

Schedule

Fri Mar 24 2023 at 06:00 pm

Location

MYSIA 3 | Warsaw, MZ

Advertisement
Z Filipem Springerem o jego nowej książce MEIN GOTT, JAK PIĘKNIE porozmawia Barbara Klicka. Serdecznie zapraszamy!
Na miejscu będzie można kupić książkę, będzie też czas na zdobycie dedykacji od autora.
----
W maju 1787 roku do portu w Swinemünde przybija statek z sekretnym ładunkiem. Chwilę później szyper Winfried Koschke zdradza pierwsze oznaki obłędu. Krótko po powrocie ze swojej wielkiej podróży do Ameryki Południowej słynny Alexander von Humboldt staje na szczycie Rosengarten i mówi, że roztacza się przed nim jeden z trzech najpiękniejszych widoków na świecie.
To nie jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej historii rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni.
Springer przygląda się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego dziewiętnastowieczni litografowie, budowniczy pruskiej kolei czy ojciec polskiej fotografii Jan Bułhak. W ten sposób próbuje zrozumieć, skąd w nim to trudne do zignorowania przeczucie, że kiedyś już w tym miejscu był.
(www.karakter.pl/ksiazki/mein-gott-jak-pieknie)
---
Książka została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2013-2020.
Mecenasami książki są Antymateria i Leica Camera Poland.
Advertisement

Where is it happening?

MYSIA 3, Mysia 3,Warsaw, Poland, Warsaw, Poland

Event Location & Nearby Stays:

Wydawnictwo Karakter

Host or Publisher Wydawnictwo Karakter

It's more fun with friends. Share with friends