Albert af Ekenstam + support Rebecka Reinhard
Schedule
Sat, 26 Apr, 2025 at 06:30 pm
UTC+02:00Location
Reimersholmsgatan 5, 117 40 Stockholm, Sweden | Stockholm, ST
Advertisement
ALBERT AF EKENSTAM8 år efter debutalbumet är Albert af Ekenstam aktuell igen med nytt album och konserter
Albert af Ekenstam är en artist som verkligen kommer till sin rätt på scen. Med en unik mix av postrockens atmosfär och singer-songwriterns intimitet skapar han en stark och känslomässig musikupplevelse. Hans liveframträdanden har liknats med allt emellan det drömska och sårbara hos Bon Iver och den mäktiga, instrumentella dynamiken hos Mogwai.
Albert af Ekenstam har en lång bakgrund som gitarrist och cirkulerat i olika band genom åren där han rört sig i gränslandet mellan jazz, avantgarde och postrock. Dock är det nu Albert af Ekenstams röst som nu står i centrum, den är enkel men djupt rörande och kraftfull.
Hans röst rör sig sömlöst mellan djup och tyngd, inte helt olikt Bill Callahan till en spröd intensitet som påminner om Phosphorescent, vilket ger varje låt en känsla av närhet och tidlöshet. Ljudbilden skiftar mellan lågmäld, nedtonad innerlighet och stora, katedraliska ljudlandskap där gitarrerna exploderar i känslomässig kraft.
Med sitt liveband bjuder Albert på en stämningsfull konsert där det råa och det vackra möts i perfekt harmoni. Publiken får uppleva en artist som genom sin ärlighet och musikalitet trollbinder från första till sista tonen.
Albert af Ekenstam är aktuell med sitt nya album Ghost In Us, som släpps den 14 mars 2025. Albumet är hans första på över åtta år och markerar en ny fas i hans karriär.
---
REBECKA REINHARD
Rebecka Reinhard skapar melodisk indiepop med dist & fuzz och en och annan country-smäktande ballad. Låtarna rör sig mellan drömsk sadcore och krautig skrammelrock och handlar om vardagliga saker som att vara kär, att vara fel eller att hemsöka sitt ex i sömnen. Projektet började sparsmakat med en halvakustisk Ibanez-gitarr och sovrumsinspelningar i London där hon debuterade med singeln “Pisces” 2017. Sedan dess har hon hunnit ge ut fem EP’s och spelat på ställen som Midnight Light Festival i Vilhelmina och Indietracks (R.I.P.) i England. I början av året släpptes hennes senaste EP 'Strange Week' som hon producerat tillsammans med Alexander Eldefors (Melby). Om du gillar Mitski, Angel Olsen och Alvvays ska du inte missa när Rebecka Reinhard intar scenen tillsammans med Katharina Grubmüller på bas och körsång, Åsa Johnsen på telecaster och Stella Thors Berefelt bakom trummorna.
-----
Biljetter: https://secure.tickster.com/pdl08jyyeg09j3a
Dörrar: 18:30. På scen: 20:00.
-----
Passa på att äta innan eller efter evenemanget. Boka bord på https://reimersholmehotel.se/restaurant/.
Sova över? Vi har rum. Använd koden MUSIK för 10% på alla ordinarie rumspriser när du bokar på https://reimersholmehotel.se/boka-rum/.
Advertisement
Where is it happening?
Reimersholmsgatan 5, 117 40 Stockholm, Sweden, Reimersholmsgatan 5, SE-117 40 Stockholm, Sverige,Stockholm, SwedenEvent Location & Nearby Stays:
