Affekter och förändring - boklansering med forumteater
Schedule
Wed, 27 Aug, 2025 at 05:00 pm
UTC+02:00Location
Idrottens Hus | Stockholm, ST
Advertisement
Affekter och förändring – boklansering med forumteaterVälkommen till en levande boklansering där vi utforskar affekter, kroppens signaler och forumteater som verktyg för förändring.
Den 27 augusti släpper vi Affekter och förändring – en ny handbok som ger praktiska verktyg för att förebygga våld genom att arbeta med kroppens signaler. Boken utgår från idén att våld inte börjar med handlingar eller ord, utan med subtila affekter – kroppsliga impulser som föregår både tanke och känsla.
Kvällen bjuder på presentation av boken och det arbete som ligger bakom, samtal med de medverkande och möjlighet att själv prova på forumteater – en metod där vi med kroppen som redskap utforskar konflikter, förtryck och förändring. Metoden är tillgänglig även för personer med intellektuell funktionsnedsättning eller begränsad språkerfarenhet – för kroppen talar sitt eget språk.
Dörrarna öppnas kl. 17.00, programmet drar igång kl. 18.00. Vi bjuder på matigare fika och hoppas på en kväll fylld av inspiration, nyfikenhet och reflektion.
Tillgänglighet: Det är lätt att komma in i lokalen med rullstol, tillgänglighetsanpassad toalett finns, det kommer finnas teckenspråkstolkar på plats.
Anmäl dig senast den 24 augusti på https://trinambai.se/affekter-och-forandring-boklansering-med-forumteater/
Varmt välkommen att fira boksläppet med oss!
Advertisement
Where is it happening?
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7,Stockholm, SwedenEvent Location & Nearby Stays: