A venit primăvara! Haideți să vedem lebedele& cazinoul la malul mării cu Comunitatea 50 Plus!
Schedule
Sat Mar 28 2026 at 07:00 am to 09:00 pm
UTC+02:00Location
MyContinental Bucuresti | Bucharest, BU
Advertisement
Dragii noștriPENTRU CĂ VINE PRIMĂVARA, VREM SĂ VEDEM LEBEDELE & CAZINOUL DE LA MALUL MĂRII CU OCHII NOȘTRI.
💥Ce vom face?
👉Dis de dimineață, sâmbătă, 28 MARTIE 2026, ora 7.00 ne îmbarcăm cu voioșie în autocarul 50 Plus din fața fostului Hotel Ibis Gara de Nord (actual My Continental, Calea Griviței nr. 143) cu următorul traseu:
👉Ruta: BUCUREȘTI – EFORIE SUD – CONSTANȚA – RETUR.
1. Capul Turcului – Eforie Sud 🌅🐦
Începem ziua cu un popas la Capul Turcului din Eforie Sud, unde ne vom bucura de un spectacol natural impresionant oferit de lebedele care vin aici anual. 🦢✨ Acest loc este renumit pentru frumusețea sa și diversitatea speciilor de păsări, iar lebedele sunt adevărate vedete ale malului Mării Negre. Îți recomandăm să ai camera pregătită pentru a surprinde aceste momente minunate! 📸
opțional - prânz la restaurant în apropiere de Capul Turcului - preț 100 lei
2. Constanța – Inima Dobrogei 🌆❤️
După ce ne-am bucurat de Eforie Sud, ne îndreptăm spre Constanța, un oraș plin de istorie și cultură. Vom face o plimbare în Piața Ovidiu, centrul vechi al orașului, unde putem admira statuia poetului Ovidius, simbol al Constanței. 🏛️📜 Statuia, cea mai veche piesă rămasă în picioare, este martoră la evoluția orașului, fiind prezentă la construcția celei mai mari moschei din Europa creștină. Aici, ne vom putea bucura de diversitatea arhitecturală și de atmosfera vibrantă a orașului. 🌍🕌
👉Obiective Turistice în Constanța
🖼️ Cazinoul din Constanța este o capodoperă emblematică situată chiar pe faleza Mării Negre, un simbol arhitectural al orașului și al Belle Époque-ului românesc, construit între 1904–1910 în stil Art Nouveau. După cinci ani de restaurări complexe, finalizate în 2025, clădirea a fost adusă aproape de strălucirea sa originală. Lucrările au inclus consolidarea structurală, refacerea fațadelor și a decorațiunilor, restaurarea vitraliilor, recondiționarea candelabrelor și a elementelor ornamentale, păstrând-se cu grijă farmecul istoric al monumentului. 🌊⚓
Moscheea Regală Carol 🕌 (opțional)
Această moschee impresionantă, construită între 1910 și 1913, este un simbol al diversității culturale din Constanța. Arhitectura sa, inspirată de stilul oriental, se distinge prin detalii ornamentale și prin minaretul său înalt. Moscheea poartă numele Regelui Carol I și este un loc important de închinare pentru comunitatea musulmană. Vizitatorii pot admira frumusețea interioară, precum și panorama oferită de minaret, care oferă o vedere superbă asupra orașului și a mării. 🌊🏙️
Catedrala Ortodoxă Sf. Apostoli Petru și Pavel ⛪ (opțional)
Această catedrală impunătoare, construită în stil neobizantin, este un simbol al credinței ortodoxe din Constanța. Ridicată între 1883 și 1885, catedrala este cunoscută pentru cupola sa mare și pentru icoanele bogat decorate din interior. Aici, vizitatorii pot experimenta atmosfera spirituală și pot învăța despre tradițiile ortodoxe ale zonei. Catedrala este, de asemenea, locul de desfășurare a unor evenimente religioase importante și este deschisă pentru toți cei care doresc să o viziteze. 🕊️📿
👉Întoarcere: Ne vom întoarce spre București, sosind în jurul orei 21:00, în funcție de trafic și condițiile meteo. 🏙️⏰
👉Prețul 169 RON/pers. include:
Transport cu autocar clasificat 🚌
Ghid însoțitor atestat 📖
👉Prețul Nu include:
Cheltuieli personale 💸
Intrări la obiectivele turistice 🎟️/Ghizi locali 🗣️
Alte servicii care nu se regăsesc la prețul inclus 🛑
Plata integrală se face în termen de 7 zile de la efectuarea rezervării. Modalități de plată: prin transfer bancar. Excursia trebuie achitată integral înainte de plecare. 💳
Grup Minim:
30 persoane. 👥
Te așteptăm cu drag să explorăm împreună frumusețile Mării Negre! 🌊☀️
👉Înscrierile se fac la tel. 0722544551, unde se vor comunica fiecărui doritor detalii cu privire la plecare și coordonatele unde se efectuează plata pentru participare.
👉Plecarea se organizează cu minim 30 de participanți, dacă nu se întrunește acest număr, aceasta se reprogramează.
👉Îmbarcarea începe la ora 6.30 în dimineața plecării și se pleacă la 7.00 fix.
👉Așezarea în autocar se face în ordinea plăților, cu a doua bancheta din spatele șoferului.
👉Acte necesare: carte de identitate.
👉Îmbrăcăminte adecvată, cu apă, un sandviș pentru drum și umbrelă. Neapărat sunt necesare încălțări comode, de tip bocanc sau adidas antiderapant, fără toc sau talpă alunecoasă. Nu aveți nevoie de bagaj voluminos.
👉Considerăm că cei care participă la această deplasare au o stare a sănătății care le permite călătoritul în condiții normale, participarea se face pe propria răspundere a participantului.
👉Traseul și punctele de atracție nu impun condiții deosebite fizice sau efort din partea participanților, acestea pot fi urmate de orice persoană cu o stare normală de autonomie și sănătate.
💥Condiții pentru ANULĂRI, PENALIZĂRI:
a.30% din pretul pachetului de servicii dacă renunțarea se face cu mai mult de 20 de zile calendaristice înainte de data plecării.
b.70% din prețul pachetului de servicii dacă renunțarea se face în intervalul 20 zile - 16 zile înainte de plecare.
c.100% din prețul pachetului de servicii dacă renunțarea se face într-un interval mai mic de 15 zile înainte de plecare.
d.100% din prețul pachetului de servicii pentru neprezentarea la program indiferent de motivul invocat.
e.100% din prețul pachetului de servicii când călătorul nu poate pleca în călătorie pentru că documentele personale necesare efectării călătoriei nu sunt complete sau nu sunt conforme cu cerințele normelor legale în vigoare.
f) călătorul poate trimite pe altcineva în locul său în excursie, cu condiția să anunțe cel târziu cu 2 zile înainte de plecare; persoana înlocuitoare care va participa la excursie va contacta organizatorii și se vor stabili detaliile plecării de comun acord.
g) În caz de anulare a excursiei din motive de forță majoră sau pentru că nu se întrunește numărul de turiști, turiștii care au plătit își pot folosi integral suma de bani virată într-o altă acțiune a grupului Comunitatea 50 Plus.
h) În cazul în care turistul care a plătit dorește în mod expres returnarea banilor dacă excursia nu a mai avut loc și nu dorește utilizarea sumei pentru o altă acțiune, acestuia i se va taxa 10 lei din suma virată integral pentru excursie, pentru taxe bancare și alte servicii conexe.
Vă așteptăm cu drag!❤️
Advertisement
Where is it happening?
MyContinental Bucuresti, Calea Griviței 141, 010708 București, România, Bucharest, RomaniaEvent Location & Nearby Stays:
Know what’s Happening Next — before everyone else does.



















